Kako funkcioniraju samočisteće pećnice? Piroliza i kataliza lako spaljuju sve nakupljene masnoće!

Kvari li vam raspoloženje pogled na otvorenu pećnicu jer vas podsjeća da ćete morati provesti cijelo poslijepodne čisteći je? Onda je krajnje vrijeme da na tržištu potražite modernu vrstu pećnice koja ima funkciju samočišćenja. Koje su vaše mogućnosti pri odabiru samočisteće pećnice i želite li radije pirolizu ili katalizu i koje su razlike između te dvije pećnice? Da vidimo!

Koliko često čistiti pećnicu?

Pečenje je jedna od zabavnih aktivnosti. Manje zabavno je čišćenje pećnice, koje može biti jako naporno unatoč korištenju najboljih sredstava za čišćenje. Višak otpadaka hrane, neki su kutovi teže dostupni iako su otvorena vrata pećnice.

Bilo bi dobro očistiti pećnicu nakon svakog pečenja. Ali vrlo je malo pojedinaca koji se toga drže i ponose održavanjem savršenog izgleda pećnice jer ne žele da se tijekom pečenja iznenade nekim neugodnim mirisom. Prosječan korisnik čisti pećnicu samo jednom mjesečno ili čak to odugovlači još više.

Ugradbene pećnice s funkcijom samočišćenja izvrstan su pomagač. Na visokim temperaturama sva prljavština izgori i održavanje pećnica postaje lakše. Samočisteće pećnice mogu biti opremljene pirolizom, katalitičkim ili parnim čišćenjem.

Prednosti programa za samočišćenje pećnice

  • Jednostavno čišćenje bez napora.
  • Čišćenje bez kemikalija.
  • Redovitim čišćenjem sprječava se nakupljanje ostataka i neugodnih mirisa tijekom pečenja.

Čišćenje pirolizom

Pojam piroliza potječe iz grčkog i znači "otapati vatrom". To je fizikalno-kemijski proces toplinskim odvajanjem tvari. Piroliza se odvija na temperaturi od 300 do 2000 °C. Pećnice s pirolizom obično se čiste na temperaturi od oko 500 °C.

Kako očistiti pećnicu pirolizom?

Na unutarnjim stijenkama pećnice ugrađeni su posebni umeci ili ploče koje upijaju prljavštinu. Kada unutrašnjost pećnice zagrijava do temperature od 500 °C, svi pečeni ostaci hrane spaljuju se u pepeo. Pirolitičko čišćenje odvija se pod utjecajem vrućeg zraka, jednostavno je, učinkovito i prijateljski nastrojeno prema pećnici. Kada se pećnica malo ohladi, obrišite površinu mokrom krpom i pećnica će izgledati kao nov.

Ciklus čišćenja obično traje 90 minuta.

Je li pirolitičko čišćenje sigurno?

Unutrašnjost pećnice je jako vruća, pa treba ostati samo u pećnici. Vrata i okolni zidovi potpuno su izolirani, da spriječimo opekline. Pećnica automatski zaključava vrata, koja se mogu otvoriti tek nakon završetka ciklusa čišćenja. Time je zajamčena sigurnost tijekom cijelog procesa čišćenja a i nakon njega.

Katalitičko čišćenje

Peći na topli zrak opremljeni katalizom imaju poroznu unutarnju površinu. Upijaju masnoću i površina pećnice ostaje čista. S vremena na vrijeme potrebno je aktivirati poseban program čišćenja. Zagrijte pećnicu na 250 °C i nečistoće izgore. Nakon hlađenja, unutrašnjost pećnice je potrebno obrisati krpom.

Katalitičke ploče moraju se zamijeniti nakon 5 godina rada.

Kako koristiti pirolizu ili katalizu?

  • Uklonite tepsije za pečenje, rešetke i pokretne mehanizme.
  • Ne dirajte pećnicu tijekom čišćenja.
  • Ne pokušavajte prijevremeno završiti program.
  • U slučaju veće prljavštine postavite dva kraća programa čišćenja jedan za drugim. Ovo je učinkovitije od dugotrajnog čišćenja.
  • Nakon završetka programa dobro prozračite prostoriju.
Provedite proces pirolize ili katalize jednom svakih 2-3 mjeseca . Provedite hidrolitičko čišćenje otprilike jednom mjesečno.

Hidrolitičko čišćenje (AquaClean/Aqualytic/EcoClean)

Čišćenje se vrši pomoću hidrolize ili čišćenje parom uz vašu pomoć. Kao što naziv govori, radi se o čišćenju, koji je neraskidivo povezan sa vodom.

U pećnicu stavite tepsiju ili posudu s vodom (možete dodati i sredstvo za čišćenje namijenjeno hidrolizi) i uključite pećnicu na temperaturu od 90°C. Sredstvo za čišćenje isparava zajedno s vodom i pomaže u otpuštanju zagorjelih ostataka hrane i masnoće s površine pećnice. Nakon završenog procesa, pustite pećnicu da se ohladi i sve prebrišite krpom. To je najjeftinija opcija za čišćenje pećnice, ali za razliku od pirolize ili katalize, ne omogućuje pouzdano čišćenje svih nečistoća već pri prvom čišćenju.

Više informacija: Pećnice s pirolitičkim i katalitičkim čišćenjem su teže, imaju nešto manji unutarnji volumen i veću potrošnju energije od klasičnih pećnica. Međutim, sve ovisi o konkretnom modelu. U nekima se također može vidjeti kataliza ili hidroliza električnih štednjaka.