Tlakomjeri su vrsta medicinskih uređaja koji vam mogu pomoći u otkrivanju povišenih ili sniženih vrijednosti krvnog tlaka čak i u vašem kućnom okruženju. Također pomažu u boljoj kontroli bolesti ako već bolujete od hipertenzije. Ključno je odabrati pravu vrstu tlakomjera, istovremeno morate naučiti i ispravan postupak mjerenja.

Pokaži više

Vrste

Dostupno je nekoliko vrsta tlakomjera. To su:

  • ručni tlakomjeri
  • automatski tlakomjeri
  • poluautomatski tlakomjeri.

Ručni tlakomjeri imaju stetoskop ili slušalicu, manžetu na napuhavanje i ekran. Prilikom mjerenja morate ručno napuhati manšetu na nadlaktici. Zatim morate polako sniziti tlak u manšeti pomoću ventila. Krvni tlak u tom slučaju izmjerite slušanjem otkucaja u žilama iznad odvodnice na nadlaktici. Otkucaji srca se mjere nakon mjerenja i to opipom pulsa na podlaktici.

Automatski tlakomjeri uključuju manšetu i monitor za detektiranje krvnog tlaka i otkucaja srca. Pritiskom na gumb pokrenut će se automatsko napuhavanje manšete, kao i mjerenje krvnog tlaka i otkucaja srca. U tom slučaju tlak se mjeri na podlaktici, nadlaktici i prstu. Tlakomjeri za nadlakticu su najtočniji.

Poluautomatski tlakomjeri nalažu da prvo ručno napuhate manšetu. Iz nje se automatski ispušta zrak te se mjeri krvni tlak i otkucaji srca. Kod upale manjih zglobova ruke i nekih drugih stanja njihova primjena može biti dosta otežana.

Veličina manšete

Budući da se veličine manšeta za mjerenje krvnog tlaka mogu razlikovati, pitajte svog liječnika, medicinsku sestru ili ljekarnika koja je veličina najbolja za vas. Manje manšete dobar su izbor za djecu i odrasle s malim opsegom nadlaktice.

Stetoskop i ekran

Odlučite li se za kupnju ručnog tlakomjera, važno je da tijekom mjerenja jasno čujete otkucaje. Vaš liječnik ili medicinska sestra mogu vas naučiti kako ispravno prepoznati otkucaje.

Odlučite li se za kupnju automatskog ili poluautomatskog tlakomjera, provjerite je li ekran odgovarajuće veličine za očitavanje izmjerene vrijednosti.

Preciznost

Svi tlakomjeri za mjerenje krvnog tlaka moraju imati oznaku o sigurnosti uporabe. Bez obzira koju vrstu uređaja odaberete, morate naučiti pravilno mjeriti krvni tlak. U tome vam može pomoći liječnik, medicinska sestra ili ljekarnik.

Automatski i poluautomatski tlakomjeri nisu dovoljno precizni ili ne mjere tlak kod nepravilnih otkucaja srca. Ako je puls brz ili tlak pulsa niski, sigurno ćete imati problema s automatskim tlakomjerom.

Česta pitanja kod odabira tlakomjera

Što je najpametnije učiniti odmah nakon kupnje tlakomjera?

Nakon što kupite tlakomjer, odnesite ga sa sobom svom liječniku kada ga sljedeći put posjetite. Liječnik će provjeriti njegovu točnost. Ako je tlakomjer precizan i izmjerene vrijednosti točne, možete započeti s mjerenjem krvnog tlaka kod kuće prema uputama liječnika.

Kada je najbolje vrijeme za mjerenje krvnog tlaka?

Krvni tlak je najbolje izmjeriti ujutro čim ustanete i neposredno prije večere. Ostale termine mjerenja ili dodatna mjerenja možete dogovoriti sa svojim osobnim liječnikom. Ako je vaš krvni tlak reguliran, dovoljno je mjerenje ujutro i navečer jednom tjedno.

Što učiniti ako tlakomjer padne na pod?

Ako vam tlakomjer ispadne ili ga previše protresete tijekom nošenja, provjerite njegovu točnost kod svog liječnika.

Odredi parametre
Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.