Kako odabrati kacigu za zavarivanje?

Bez obzira radite li zavarivanje samo povremeno ili profesionalno, bez kacige za zavarivanje sigurno neće uspjeti. Time se štiti vid, koji je tijekom zavarivanja izložen ultraljubičastom zračenju. To može uzrokovati konjunktivitis, kataraktu ili trajno oštećenje oka. S kvalitetnom kacigom za zavarivanje moći ćete bezbrižno raditi, ali kako odabrati pravu? To je posebno važna korištena metoda zavarivanja i učestalost korištenja kacige. Rado ćemo Vas savjetovati o odabiru prikladne kacige za zavarivanje!

Kako izbrati varilno čelado?

Koja je razlika između hobi i profesionalnih kaciga za zavarivanje?

Prije nego počnete proučavati pojedine modele zavarivačkih kaciga, morate razmisliti trebate li kacigu za zavarivanje za povremeno zavarivanje (hobi aktivnosti) ili ćete se zavarivanjem baviti profesionalno. Kacige za zavarivanje ove dvije kategorije s ne razlikuju samo po cijeni, već i i dizajnom osnovnih komponenti.

  • Vidno polje – manje vidno polje je dovoljno za hobi upotrebu, veći prozor za profesionalnu upotrebu.
  • Nosač za glavu – ako želite samo povremeno zavarivati, dovoljan je osnovni nosač, za svakodnevnu upotrebu radije koristite ergonomski nosač koji se po potrebi može podesiti i udobniji je.
  • Punjenje – kacige se pune uz pomoć solarne ćelije i baterije, za hobi modele je baterija nezamjenjiva, za profesionalne kacige se baterija može jednostavno zamijeniti kako bi se produžio vijek trajanja kacige.

Klasična u usporedbi s kacigom za zavarivanje sa samozatamnjivanjem – kojoj dati prednost?

Kacige za zavarivanje dijele se na dvije osnovne vrste – klasične zavarivačke kacige bez funkcije samozatamnjivanja, koje su u pravilu dovoljne za povremeno zavarivanje i moderne samozatamnjujuće zavarivačke kacige, koje su idealne za češću upotrebu. Koja je razlika između njih i koju odabrati?

Klasična kaciga za zavarivanje je pristupačna, ali je njezina uporaba manje udobna!

Takve kacige za zavarivanje su na tržištu već dugi niz godina. Opremljene su trajno zatamnjenim staklima, tako da trebate najprije početi zavarivati, a zatim spustite kacigu. Neki modeli imaju staklo za otvaranje, tako da ne morate otvori cijelu kacigu. Bilo kako bilo, rad s ovom vrstom kacige je malo manje udoban, pa je tako prikladniji za one koji zavarivanje obavljaju samo nekada i ne žele ulagati u skuplju samozatamnjujuću kacigu.

  • niska nabavna cijena
  • ne štiti vid na početku procesa zavarivanja
  • tijekom rada morate pomicati kacigu

Samozatamnjujuća kaciga za zavarivanje automatski zatamnjuje tijekom zavarivanja!

Ako vam je važna maksimalna udobnost na poslu, svakako je pametno uložiti u modernu samozatamnjujuću kacigu. Takva kaciga je opremljena s posebnim LED zaslonom kroz koji možete savršeno vidjeti čak i kada se ne zavaruje. Kacigu nije potrebno skidati tijekom priprema za zavarivanje ili otvarati. U trenutku kada počnete zavarivati, kaciga automatski potamni. Takvi modeli su opremljeni baterijom koja služi kao napajanje na početku rada, zatim se pune uz pomoć solarne ćelije.

  • učinkovito i praktično rješenje
  • poklopac ne treba otvarati i spuštati
  • viša cijena

Samozatamnjujuća kaciga za zavarivanje usisom štiti dišne puteve!

Budući da zavarivanje može proizvesti otrovne pare, postoje i kacige za zavarivanje koje uključuju usisavanje s filtracijom kako bi se spriječilo udisanje štetnih tvari. Posebno su prikladne za profesionalce koji se svakodnevno bave zavarivanjem.

Što treba uzeti u obzir pri odabiru kacige za zavarivanje?

Što treba uzeti u obzir pri odabiru kacige za zavarivanje!

Kacige za zavarivanje mogu imati različite razine zatamnjenja, koje označavamo kraticom DIN. Drugim riječima, intenzivnije od svjetlosti između zavarivanja, zamračivanje kacige mora biti veće kako bi vid bio adekvatno zaštićen. U slučaju klasičnih kaciga su dostupna izmjenjiva stakla s različitim vrijednostima zatamnjivanja.

Samozatamnjujuće kacige su opremljene s dva ili više senzora koji određuju odgovarajući intenzitet zatamnjivanja. Maksimalni domet, obično isporučuju kacige za zamračivanje, kreće se između 6 i 13 DIN. Prilikom odabira razmotrite metodu zavarivanja, koje namjeravate koristiti:

Metoda zavarivanja Preporučeni intenzitet zatamnjivanja (DIN)
MIG/MAG 9 – 13
MMA 10 – 13
WIG/TIG 5 – 9

Veličina vizira i opcija otvaranja

Morate uzeti u obzir dimenzije vizira, koje u određenoj mjeri određuju udobnost rada. Cijenovno pristupačnij, klasične kacige za zavarivanje mogu imati manji vizir, koji može biti širok samo oko 10 cm i visok 6-8 cm. Većina samozatamnjujućih kaciga ima bitno veći vizir s dimenzijama odpribližno 10 × 10 cm. Općenito, možemo reći, da što je je veći vizir, rad s kacigom će biti udobniji i lakši. Kacigu nećete morati otvarati, jer ćete imati dovoljan pogled kroz vizir.

Funkciju otvaranja imaju uglavnom klasične kacige gdje je ovaj korak neizbježan. Imaju je i neke samozatamnjujuće kacige i posebno je prikladan za one koji naizmjenično obavljaju druge vrste radova tijekom zavarivanja a ne žele svaki put skindati kacigu.

Kako prepoznati kvalitetnu kacigu za zavarivanje? Provjerite sigurnosne standarde!

Na tržištu postoji bogata ponuda zavarivačkih kaciga raznih oblika i dizajna. Ali kako odabrati stvarno kvalitetnu kacigu koja će biti pouzdana zaštita vašeg vida? Prepoznat ćete ju po ispunjavanju sigurnosnih standarda za zaštitu očiju ČSN EN 379+A1.

Više informacija:
Ako planirate zavarivati samo jednom, bit će dovoljan štit za zavarivanje. On štiti samo lice i vrat i prilikom rada ga morate držati u ruci, što baš i nije praktično.

Često postavljana pitanja pri odabiru kacige za zavarivanje

Koja je razlika između samozatamnjujućih i klasičnih kaciga za zavarivanje?

Dok se samozatamnjujuća kaciga automatski zatamnjuje na početku zavarivanja, zatamnjenje klasične kacige je trajno i pod normalnim uvjetima ne možemo vidjeti kroz nju, pa se prvo mora zavariti štit pa tek onda krenuti s radom.

Koliko brzo zatamni kaciga za zavarivanje?

U većini modela kaciga sa samozatamnjivanjem, zatamnjenje se događa vrlo brzo, obično u rasponu od 0,1 – 1 sekunde ili manje.

Kako postaviti samozatamnjujuću kacigu?

Najprije namjestite naslon za glavu, tako da kaciga sigurno i udobno stane na glavu, a da vizir je što bliže licu. Pomoću okretnog gumba možete postaviti odgovarajuću DIN vrijednost prema planiranoj metodi zavarivanja.