Usisavači i čistači na paru

Pitate se koji će usisavač zadovoljiti vaše potrebe? Najprije je potrebno provjeriti koliko površine redovito usisavate. Zatim morate razmisliti želite li kombinaciju usisavača i perača poda ili više volite akumulatorski usisavač. Kako odabrati usisavač i kakva je ponuda na tržištu?

Pokaži više

Vrste usisavača na tržištu

Koju zapreminu vrećice/posude za usisivač odabrati?

Kako tijekom usisavanja ne biste morali prazniti posudu ili mijenjati vrećicu, odaberite usisavač s dovoljno zapremnine. Pri tome je važna površina za usisavanje i razina prljavštine.

Površina za usisavanje Zapremnina vrećice
do 60 m2 2 – 2,5 l
60 – 120 m2 3 – 4 l
više od 100 m2 više od 4 l

Kapacitet i snaga usisavača

Ne znate razliku između kapaciteta i usisne snage? Ovi su podaci bitni pri odabiru i odnose se na dva različita svojstva.

  • Kapacitet usisavanja – glavni podatak koji određuje kakva će biti kvaliteta usisavanja, odlučujući je kapacitet motora i otpor protoka filtera
  • Snaga usisavanjane određuje precizni kapacitet usisavača, više se odnosi na potrošnju
Jeste li znali...

Danas se usisavači snage veće od 900 W uopće više ne proizvode, ali to ne znači da su manje snažni. Razlog tome je što moderni usisavači troše relativno manje električne energije u usporedbi s aparatima snage 2000 W.

Glasnoća usisavača

Glasnoća je odlučujući faktor pri izboru, pogotovo ako živite u stanu. Najglasniji su ciklonski usisavači čija glasnoća prelazi 80 dB. S druge strane, robotski usisavači ponekad ne prelaze ni 55 dB.

  • oko 60 dB – tiši usisavači, prikladni za stanove
  • oko 70 dB – uobičajeni usisavači
  • iznad 80 dB – vrlo glasni, u pravilu ciklonski usisavači s velikim kapacitetom usisavanja

Vrste filtera kod usisavača

Želite li učinkovito očistiti životni prostor, potreban vam je filter koji zadržava sve sitne nečistoće i prašinu. Što znači HEPA i EPA filter i što su mikrofilteri?

  • HEPA i EPA filter – napredni filteri prikladni za alergičare, zadržavaju i najsitnije čestice, što je broj veći to je učinkovitost filtriranja bolja (HEPA 12, EPA 12, HEPA 13, EPA 10, EPA 11...)
  • Mikrofilter – osnovni filter od pjene
  • Filter koji se može prati – nakon usisavanja filter možete ukloniti i oprati ga vodom
  • Vodeni filter – čestice zadržava voda koju kasnije izlijete

Nastavci i dodaci za usisavače

Za pojedini usisavač dostupan je različiti izbor dodataka i vrećica za usisavače. Koji dodaci su dio paketa i što možete kupiti?

  • Turbo četka – ima vlastiti motor za veći kapacitet usisavanja, prikladna je za dlake i sitne nečistoće, obično je dio paketa skupljih usisavača i onih za životinjsku dlaku
  • Nastavak za utore – za teško dostupna područja, obično dio paketa
  • Nastavak za tekstil – prikladan za fotelje i sofe, u većini slučajeva dio paketa
  • Nastavak za tvrde podove – za sve vrste tvrdih podova, obično ga nećete pronaći u osnovnom paketu
  • Univerzalni nastavak – univerzalni nastavak za sve vrste podnih površina

Često postavljana pitanja pri odabiru usisavača

Koji usisavači su najpopularniji?

Klasični usisavači su najčešće prodavana vrsta usisavača. Posebno su dobrodošli za usisavanje tvrdih podnih površina i tepiha. Ključne prednosti su visoka učinkovitost, različiti modeli, funkcije, dodaci i povoljna cijena. Glavni im je nedostatak da je domet ograničen kabelom i električnim utičnicama.

Zašto su uspravni usisavači dobar izbor?

Uspravni usisavači su iznimno lagani i mogu stajati bez dodatne potpore. Kompaktni su i jednostavno se sklope. Modeli s mrežnim napajanjem imaju veću snagu i izvrsno čiste i zahtjevnije tepihe. Ako je njihov kabel spojen, modeli na akumulator ne ograničavaju čišćenje.

Odredi parametre
Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.