Kako urediti vrt tako da postane funkcionalan i pruža opuštanje?

Nije važno planirate li osmisliti potpuno novi vrt ili obnoviti postojeći. Ako ste odlučili stvoriti prostor koji će ne samo izgledati estetski ugodno, već i biti skladan, impresivno zasađen prikladnim biljkama i postati oaza mira i opuštanja, onda ćete morati početi s pažljivim planiranjem. Pogledajmo na što treba obratiti pažnju prilikom planiranja i kako osmisliti vrt koji će ispuniti sva vaša očekivanja.

Dizajniranje funkcionalnog i estetski privlačnog vrta nije lak zadatak. Prije nego što započnete s bilo kakvim radovima, pobrinite se za temeljito planiranje. Ako ne želite koristiti usluge krajobraznih arhitekata, samo trebate postati jedan od njih. Uzmite si dakle dovoljno vremena da detaljno razmislite o svim detaljima i učinkovito uredite prostor u vrtu. Što treba uzeti u obzir pri planiranju vrta i na što treba obratiti posebnu pozornost?

Planiranje je ključna komponenta

Prije nego što počnete raditi bilo kakve promjene i realizirati svoje ideje, napravite dobar plan! Uzmite olovku i papir, prošetajte po vrtu, izmjerite ga i nacrtajte na papir njegov tlocrt. Preporučuje se uporaba karo papira kako biste lakše odredili točno mjerilo, jedan kvadratić na listu u pravilu odgovara jednom kvadratnom metru parcele. Ne zaboravite u nacrt ucrtati sve građevine koje već stoje na parceli i označiti položaj komunalne infrastrukture. Potonje je posebno važno pri planiranju položaja bazena, grijanog staklenika, vodoopskrbe staklenika ili sadnje drveća s dubokim korijenjem.

Razmislite o svrsi

Kada nacrtate plan postojeće parcele, morate odlučiti kakav vrt zapravo želite.

  • Koje su vaše potrebe?
  • Što očekujete od vrta?
  • Želite li imati vrt u kojem ćete se opuštati ili biste radije imali koristi od vrta?
  • Želite li stvoriti vrt u određenom stilu, kao što su engleski ili japanski?

Zapitajte se što vam je važno u vrtu i bez čega uopće ne možete zamisliti vrt.

  • Želite li imati u vrtu bazen?
  • Želite li ribnjak? Neka bude ukrasni ili namijenjen za kupanje?
  • Trebate li paviljon ili pergolu?
  • Gdje će biti kutak za sjedenje?
  • Trebate li posebno mjesto za roštilj?
  • Ako imate djecu ili ih planirate u budućnosti, gdje želite staviti pješčanik, tobogan ili ljuljačku?

Sve te stvari treba pažljivo razmotriti i uključiti u plan. Ne zaboravite na potencijalno popločenje ili staze.

PAMETAN SAVJET

Planiranje vrta najbolje je obaviti izravno na terenu. Šetajte dakle vrtom dok plan ne bude dorađen do zadnjeg detalja. Bolje je potrošiti nekoliko dana ili tjedana planirajući nego na kraju doživjeti razočaranje zbog lošeg rasporeda.



Raspored vrta

Nakon što ste upoznati s osnovnim elementima, možete početi planirati pojedinačne dijelove vrta. Planirajte gdje će biti korisni dio vrta, gdje će biti ukrasni dio i koji će dio biti namijenjen travnjaku, gdje ćete posaditi ukrasne biljke, grmlje i drveće i gdje biste voljeli imati kamenjar.

  • Najprije u svoj vrt nacrtajte drveće i grmlje. Razmotrite njihovu visinu i prije svega širinu.
  • Tek kada znate gdje će biti drveće i grmlje i koliko će prostora zauzeti, počnite s manjim biljkama.

Kako odabrati biljke?

Prije nego što počnete planirati raspored pojedinih biljaka, u svom nacrtu označite smjer pojedinih strana neba, tako ćete znati gdje i kada će pasti sunčeve zrake.

Osim toga, pametno je znati pH vašeg tla jer svakoj biljci odgovara drugačiji pH i sastav tla, zato morate znati da vrt s teškim ilovastim tlom neće odgovarati biljkama koje trebaju lagano ili pješčano tlo. Ako još uvijek ne želite odustati od takvih biljaka, možete osmisliti podignute grede u koje ćete staviti zemlju koja im je potrebna.

Prilikom planiranja uzmite u obzir vremenske uvjete – pojedine biljke ne podnose vjetar, druge snažno sunce ili sjenu. Stoga uzmite u obzir:

  • Sjenoviti položaj
  • Polusjenoviti položaj
  • Vlažna područja
  • Suha područja
  • Mjesta izložena udarima vjetra

Kako kombinirati biljke?

Raspored i usklađivanje boja biljaka ovisi prvenstveno o vašem ukusu. Ali morate znati da ako želite postići cjeloviti izgled vrta, trebate posaditi biljke u skupinama, a ne samo jedan primjerak. U vrstu se preporučuje saditi naizmjenično niske i više elemente za postizanje prostorne dubine, a zimzelene biljke kombinirajte s cvjetajućim.

Prilikom odabira biljaka dajte prednost trajnicama koje nećete morati ponovno saditi svake godine. Ako ne želite potrošiti puno vremena na košnju trave, umjesto trave možete odabrati pokrovne biljke koje ne zahtijevaju gotovo nikakvu njegu ili dati prednost cvjetnom travnjaku ili nižoj gredi s obrubom u koju posadite cvjetajuće ili zimzelene biljke. Upotrijebite i biljke u velikim vanjskim posudama ili koritima.

SAVJET! Ako se ne usudite sami planirati raspored biljaka i istodobno ne želite platiti krajobraznog arhitekta, ponesite svoj nacrt sa sobom u vrtlariju i zamolite osoblje da vas savjetuje o odabiru odgovarajućih mogućnosti.

Što će uspijevati u vrtu?

Postoji nekoliko opcija što posaditi u vrtu:

  • Četinari služe kao soliteri (jela ili smreka su odlične)
  • Voćke – jabuke, kruške, šljive, murve
  • Voćne sadnice – borovnice, kupine, maline
  • Ukrasne trave
  • Paprati
  • Jednogodišnje biljke
  • Ukrasne lukovice
  • Trešnjini cvjetovi – sakure
  • Vrijes
  • Začinsko bilje
  • Biljke puzavice ili drvenaste biljke

Kao opće pravilo, stabla, veći četinari i grmlje, koje izraste u visinu od nekoliko metara, sadi se uz ogradu, gdje pružaju sjenu i osiguravaju privatnost od znatiželjnih očiju. Takve visoke biljke možete upotrijebiti i ako želite odvojiti pojedine dijelove vrta ili osigurati hlad samo u određenim područjima.

Ispred drveća i visokog grmlja posadite niže grmlje koje izraste do visine ne više od jednog metra i kombinirajte s trajnicama ili ukrasnim travama.

PAMETAN SAVJET

Prilikom odabira biljki imajte na umu posebno raznolikost i sadite ih prema najprikladnijem godišnjem dobu, najbolje u proljeće i kasnije u jesen. Sjeme trave uvijek se sije kao posljednje.

Što je s padinama?

Uobičajeni problem s kojim se ljudi suočavaju prilikom planiranja vrta su strme padine. Općenito se smatra da je blago nagnuti teren uglavnom prednost jer vrt oživljava i doprinosi njegovoj atraktivnosti.

Određeni problem nastaje kada je nagib strmiji, ali čak i za takve slučajeve postoji rješenje.

  1. Možete obaviti terenske radove, što je teško i često financijski zahtjevno,
  2. ili padine prilagodite uz pomoć biljaka i stvorite prekrasan i zanimljiv kutak u vašem vrtu.

Idealno jest ako padinu utvrdite uz pomoć drvenastih biljaka i formirate kaskade, suhe zidove ili kamene padine. Padine su idealno mjesto pogotovo za kamenjare. Možete ih također osvježiti izvorom vode, manjim vodopadom, terasastim jezerom ili fontanom, što će dati jedinstveni šarm.

SAVJET ZA KRAJ: Da bi vaš vrt bio doista jedinstven i individualan, ne zaboravite ni na različite vrtne ukrase, koje možete odabrati prema svom ukusu. Možete koristiti prirodne materijale, kao što su drvo i kamen u prirodnim ili u obrađenom obliku. Nećete pogriješiti ni s keramičkim dodacima, raznim kipovima, hotelima za insekte i drugim dodacima koji su dostupni u vrtlarijama. Posebnu atmosferu donosi i vrtna rasvjeta, koja može osvijetliti područje uzduž staze ili popločenja ili okolinu drveća. Mašta zasigurno ne poznaje granice i na vama je kako ćete prilagoditi svoj vrt svojim predstavama.
Želimo da uspijete stvoriti pravu oazu za opuštanje!

Prilikom projektiranja vrta trebat će vam sljedeće: