Brand
Cijena
Oznaka
Dostupnost
Kategorija
Boja
Maksimalna ISO osjetljivost
Najveća rezolucija videozapisa
Svjetlina objektiva (W)
Kompenzacija osvjetljenja
Ukupan broj piksela
Digitalni fotoaparati prilično su složeni elektroničko-optički uređaji. Da bismo razumjeli njihov sastav i djelovanje, bitno je poznavati njihove ključne komponente, način na koji rade, kao i njihove probleme, ograničenja i rješenja. Kvaliteta ove vrste uređaja ovisi posebice o kvaliteti objektiva i ugrađenih leća, veličini i kvaliteti svjetlosnog senzora te o ugrađenim algoritmima za obradu svih dobivenih informacija u korisnu sliku.
Razlika između klasičnog i digitalnog fotoaparata
Ključna razlika između klasičnog i digitalnog fotoaparata je u snimanju slike i u detekciji slike. Klasični fotoaparat koristi sustav zaslona koji se pritiskom na okidač obično otvara samo na djelić sekunde, propuštajući svjetlost ili fotone na film. Potonji je posebna folija presvučena fotoosjetljivom kemikalijom. Kada dođe u dodir sa svjetlom, mijenja svoja svojstva. Ako želite dobiti sliku, film morate na kraju razviti.
Nije puno drugačije ako koristite digitalni fotoaparat. Kroz leće fotoni ulaze u kućište – na film. Kod takvih uređaja to je CCD jedinica. Riječ je o posebnoj vrsti čipa koji je pravokutnog oblika s veličinom stranice manje od jednog centimetra. Optika osigurava da svjetlost precizno pada na mali CCD koji se sastoji od brojnih fotodioda. To su ćelije koje su osjetljive na gustoću svjetlosnog toka. Diode osiguravaju pretvaranje fotona u električni napon. To dovodi elektrone do elektronike. Na taj način dobiva poruku koliko je svjetla palo na određenu diodu.
Vrste digitalnih fotoaparata
Dostupne su dvije vrste digitalnih fotoaparata. Obje su se razvile iz klasične. To su:
- kompaktni digitalni fotoaparat,
- digitalni zrcalno-refleksni fotoaparat.
Digitalni kompaktni fotoaparat je najjednostavniji i najčešći tip fotoaparata. Svi takvi uređaji imaju fiksni objektiv koji nije moguće skinuti s uređaja i zamijeniti drugim, što predstavlja priličnu prepreku za zahtjevnije korisnike. Za amatere je ova vrsta dobar izbor jer im nije potrebno uklanjati prašinu na svjetlosnom senzoru.
Digitalni zrcalno-refleksni fotoaparat je uređaj koji za usmjeravanje svjetla koristi zrcalo. Potonje usmjerava svjetlost od objektiva prema gore do mjesta gdje se nalazi prizma, koja šalje svjetlost do optičkog tražila. Učinak je da možemo vidjeti što fotografiramo. Kada se pritisne okidač, zrcalo se uvlači i osvjetljava svjetlosni senzor. Taj se nalazi straga. Uređaji ove vrste dobar su izbor za profesionalnu uporabu. Važniji dio njihove opreme su i objektivi koji mogu koštati čak i više od samog uređaja.
Sastavni dijelovi
Digitalni fotoaparati sastoje se od:
- Senzora koji je jedan od najvažnijih dijelova uređaja. Dio se često naziva motor digitalnog fotoaparata.
- CDD/CMOS senzora: CCD ima jednostavnu strukturu na razini pojedinačnih piksela, što osigurava jednostavniju i pristupačniju izradu, veću svjetlosnu osjetljivost, dinamički raspon, manji šum i bolju kvalitetu snimljenih podataka. Ključna prednost CMOS senzora je manja potrošnja električne energije, brži rad sustava i bolja kvaliteta slike;
- Objektiva koji sadrži leće koje lome i propuštaju svjetlost. Najjednostavniji objektivi imaju samo jednu leću, najbolji se sastoje od više desetaka leća.
- LCD ekrana koji leži na stražnjoj strani kućišta. Ima tri osnovne zadaće. Može se koristiti za pregledavanje već snimljenih fotografija.
- Memorijske kartice koja omogućuje spremanje više slika.
Česta pitanja prilikom odabira digitalnog fotoaparata
Koji su najčešće izabrani dodaci za digitalni fotoaprata?
Većina ljudi se pri kupnji digitalnog fotoaparata odluči kupiti i neki koristan dodatak. Na popisu najčešće biranih su memorijske kartice i čitači, bljeskalice, baterije za fotoaparate, objektivi i zaštitne torbice.
Koje čimbenike još dobro znati pri odabiru fotoaparata?
Prilikom odabira fotoaparata potrebno je obratiti pažnju na brojne čimbenike ili parametre. Između ostalog, ne treba zaboraviti na vrstu i format senzora te vrstu napajanja. Najčešće dostupni su CCD ili CMOS senzori. Što je senzor veći, više prostora može dobiti pojedini piksel. Većina modernih modela takvih uređaja radi na baterije na ponovno punjenje.
- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije
Digitalni fotoaparat bez ogledala snima 4K snimke. Sony α7R II ima Exmor R® CMOS senzor punog formata s pozadinskim osvjetljenjem, elektroničko tražilo i TFT zaslon od 7,5 cm (3 inča).
Predviđeni datum otpreme: 12.5.
mirrorless Nikon Z6II s objektivom NIKKOR Z 24–200 mm f/4–6.3 VR može se pohvaliti CMOS senzorom, snimanjem 4K videa, dva EXPEED procesora i kompaktnim kućištem.
Predviđeni datum otpreme: SUTRA
Nikon Z f digitalni fotoaparat bez zrcala opremljen je elektroničkim OLED tražilom i rotirajućim 8 cm (3,2") TFT LCD zaslonom. Kamera se može pohvaliti full-frame CMOS senzorom koji ima 24,5 milijuna piksela. EXPEED 7 procesor visokih performansi osigurava usklađen rad elemenata i funkcija uređaja. Komplet uključuje posebno izdanje objektiva NIKKOR Z 40mm f/2 SE.
Predviđeni datum otpreme: 12.5.
Canon EOS R7 s EOS R tehnologijom kompatibilnom s APS-C dizajnom nudi hibridni fotoaparat bez ogledala. Mali, brz i snažan. Dizajniran je s autofokusom sljedeće generacije s tehnologijom umjetne inteligencije, iznimnom brzinom snimanja fotografija, visokom kvalitetom slike i drugim novim značajkama. Komplet uključuje kameru EOS R7, objektiv RF-S 18–150mm F/3.5–6.3 IS STM.
Predviđeni datum otpreme: 12.5.
Nikon Z6II bezrcalni fotoaparat s priloženim objektivom NIKKOR Z 24–120mm F/4 S ima CMOS senzor, vrhunsko 4K video snimanje, dva EXPEED procesora i kompaktno kućište.
Predviđeni datum otpreme: 12.5.
Nikon D780 DSLR fotoaparat s pričvršćenim objektivom AF-S 24–120MM F/4 VR može se pohvaliti kompaktnim kućištem, izvanrednim fotografijama, 4K videom, kontrolama na dodir, brojnim dodacima i aplikacijom SnapBridge.
Trenutno nedostupno
Nikon Z5II fotoaparat bez ogledala može se pohvaliti CMOS senzorom, 4K video snimanjem, EXPEED 7 procesorom visokih performansi i kompaktnim kućištem. Kamera dolazi sa Nikkor Z 24–50mm f/4–6.3 objektivom
Predviđeni datum otpreme: SUTRA
Nikon Z f digitalni fotoaparat bez zrcala opremljen je elektroničkim OLED tražilom i rotirajućim 8 cm (3,2") TFT LCD zaslonom. Kamera se može pohvaliti full-frame CMOS senzorom koji ima 24,5 milijuna piksela. EXPEED 7 procesor visokih performansi osigurava usklađen rad elemenata i funkcija uređaja. Komplet uključuje NIKKOR Z 24–70mm f/4 S zum objektiv.
Predviđeni datum otpreme: SUTRA
Otkrijte najnoviji kompaktni fotoaparat Sony α7C II, koji kombinira vrhunsku full-frame tehnologiju s prenosivošću za stvaranje nevjerojatnih fotografija i videozapisa bilo gdje. S novim Exmor R™ CMOS senzorom od 33 megapiksela, naprednim BIONZ XR™ procesorom i nevjerojatno brzim AF, ovaj fotoaparat je savršen izbor za one koji žele profesionalne rezultate bez kompromisa. Sony FE 28–60mm f/4–5.6 objektiv uključen.
Predviđeni datum otpreme: 12.5.
Snimajte fotografije i videozapise s više detalja, više dubine i više boja s ovim svestranim kompletom zoom objektiva punog formata. Set uključuje fotoaparat Z6 i kompaktni zum objektiv NIKKOR Z 24–70mm f/4 S. Iskoristite glatko i tiho fokusiranje i iznimnu oštrinu od ruba do ruba. Također je uključena Sony XQD kartica od 64 GB i crna torba za pohranu.
Trenutno nedostupno
Hibridni fotoaparat Alpha 7 IV punog formata pruža vrhunske performanse fotografiranja i snimanja. CMOS Exmor R senzor omogućuje 33.0 megapiksela MP, a BION XR motor pruža do 8× performanse obrade. Alpha 7 IV je opremljen 7.5-centimetarskim TFT monitorom i 1.3 centimetarskim elektroničkim tražilom. Omogućuje snimanje filmova u rezoluciji 4K i brzini 60p.
Predviđeni datum otpreme: SUTRA
Nikon Z5II fotoaparat bez ogledala može se pohvaliti CMOS senzorom, 4K video snimanjem, EXPEED 7 procesorom visokih performansi i kompaktnim kućištem. Uz fotoaparat dolazi Nikkor Z 24–70mm f/4 S objektiv.
Predviđeni datum otpreme: SUTRA