Kako odabrati plinski roštilj?

Ljetnu sezonu bez vrtnih zabava i roštiljanja ne možemo ni zamisliti! Za istinske ljubitelje roštilja, koji obožavaju jela s roštilja, imamo plinske roštilje koji se odlikuju jednostavnom uporabom, jednostavnim upravljanjem i imaju veliku površinu za pečenje gdje možete pripremiti izvrsna jela za čak 15 osoba. Prednost plinskih roštilja također je činjenica da ih možete koristiti na terasi ili balkonu jer ne proizvode gotovo ništa dima. Provjerite što trebate uzeti u obzir prilikom odabira kako biste mogli početi s pečenjem!

Otkrit ćemo vam glavne prednosti plinskih roštilja!

Za razliku od tradicionalnih roštilja na drveni ugljen plinski roštilji imaju nekoliko prednosti. Želiš li znati koje?

  • Mogu ih koristiti i početnici.
  • Imaju prostrane rešetke za pečenje, pogodni su i za velike zabave.
  • Ne proizvode dim, zato ih možete koristiti na balkonu ili terasi.
  • Brzo se zagrijavaju, temperatura se lako regulira.
  • Jednostavno se čiste.

Spomenuti je potrebno i moguće nedostatke. Među njima su nužnost kupnje plinske boce, odsutnost okusa dima, koji je moguće djelomično zamijeniti sustavom aromatiziranja. Dimenzije plinskih roštilja su veće, čime je povezana i veća težina roštilja i veći troškovi kupnje.


Plinski roštilji od lijevanog željeza ili plinski roštilj od nehrđajućeg čelika – koji odabrati?

Nakon brzog pregleda ponude plinskih roštilja, najvjerojatnije ćete primijetiti razliku između različitih materijala od kojih može biti izrađena konstrukcija. U pravilu su dostupne dvije opcije – lijevano željezo ili nehrđajući čelik. Koji izabrati?

Plinski roštilj od lijevanog željeza

Roštilji od lijevanog željeza vrlo su otporni na mehanička oštećenja i dobro akumuliraju toplinu, ali nakon određenog vremena mogu početi hrđati i zahtjevniji su za redovito održavanje. Pogodni su dakle za one koji žele imati kvalitetan roštilj čak i po cijenu zahtjevnijeg održavanja.



Plinski roštilj od nehrđajućeg čelika

Plinski roštilji od nehrđajućeg čelika su lakši, lakše se održavaju i ne hrđaju. Međutim, manje su otporni i lošije akumuliraju toplinu. Pogodni su za korisnike koji žele imati moderan roštilj s minimalnim zahtjevima održavanja.



Koja je razlika između plamenika od lijevanog željeza i plamenika od nehrđajućeg čelika kod plinskih roštilja?

Kao i konstrukcija, rešetka za roštilj također može biti izrađena od nehrđajućeg čelika ili lijevanog željeza. Rešetke od lijevanog željeza odlične su za pripremu mesa jer odlično provode toplinu, njihov nedostatak je da ih je teško očistiti. Nasuprot tome, rešetke od nehrđajućeg čelika gotovo ne zahtijevaju održavanje i ne hrđaju. Međutim, u usporedbi s rešetkama od lijevanog željeza lošije akumuliraju toplinu.


Prilikom odabira plinskog roštilja od ključne je važnosti sustav pečenja!

Budući da su plinski roštilji među najpopularnijim, na tržištu se stalno pojavljuju nove tehnologije pečenje na takvim roštiljima, koje cijeli proces olakšaju i poboljšaju. Sada ćemo pogledati sve vrste sustava s kojima se kod plinskih roštilja možete susresti i provjeriti njihove prednosti i moguće nedostatke kako bi vaš izbor novog roštilja bio što jednostavniji!

  • Plinski roštilji s flav-r-wave isparivačima i čeličnim plamenicima

su među najpopularnijima, a njihova glavna prednost je da su plamenici prekriveni čeličnim limom u u utoru u obliku slova V te hvataju masnoću koja kaplje, a zatim isparava te se vraća natrag u meso. Rezultat je izvrstan okus pečenog mesa.

  • RBS roštilji s keramičkim plamenicima

moderni plinski roštilji s bočnim keramičkim plamenicima (straga i sprijeda) koji osiguravaju da mast ne kaplje izravno na plamenike, čime se izbjegava zahtjevno čišćenje. Nedostatak može biti činjenica da ne možete postaviti različitu temperaturu na lijevoj i desnoj strani roštilja.

  • Plinski roštilji s infracrvenim plamenicima

popularni plinski roštilji opremljeni su infracrvenim plamenicima koji ravnomjerno zagrijavaju hranu, pri čemu su vrlo učinkoviti i troše relativno malo energije. Ovaj sustav osigurava da jela od mesa ostanu sočna i sprječava zagorijevanje hrane.

  • Plinski roštilji s vulkanskim kamenjem

ovi modeli bili su jedina opcija na tržištu prije nekoliko godina, ali postupno ih zamjenjuju novije tehnologije. Princip prema kojem ovi modeli rade je da se vulkansko kamenje ispod rešetke zagrijava i emitira toplinu. Prednost je u tome što se ne stvara otpad u obliku dima ili masti i vulkansko kamenje možete zamijeniti samo jednom na sezonu. Loša strana je sporo zagrijavanje roštilja i činjenica da hrana može zbog prekomjerne količine masti zagorjeti.


Stolni plinski roštilj izvrsno je rješenje za balkone i terase!

Ako planirate roštiljati u užem obiteljskom krugu i imate na raspolaganju udobnu terasu ili balkon, odaberite jedan od stolnih plinskih roštilja koji imaju male dimenzije, ekonomični su i jednostavni za uporabu.

Tražite li roštilj za putovanje? Odaberite iz ponude prijenosnih plinskih roštilja!

Ako često idete na izlete i želite ponijeti sa sobom kvalitetan roštilj s kojim ćete uživati u pečenju gotovo bilo gdje, provjerite ponudu prijenosnih plinskih roštilja. Po čemu se razlikuju od stolnih roštilja? Ne samo da su prikladnih dimenzija, prilagođeni su i čestom prijevozu i preklapanju tako da ih možete sigurno ponijeti na željeno odredište. Njihova prednost je i niska potrošnja plina.



Koje parametre ne treba zanemariti prije kupnje plinskog roštilja?

Kapacitet plinskog roštilja

Kapacitet mora biti prilagođen površini roštilja. Što je veći kapacitet roštilja, to će biti brže zagrijavanje i priprema hrane. Okvirno možemo reći da je za male plinske roštilje za najviše četiri osobe dovoljna snaga do 5 kW, ali ako želite snažan vrtni roštilj za više osoba i velike vrtne zabave, birajte između modela od 10 kW i više.

Broj plamenika

Plinski roštilji nižeg cjenovnog razreda obično imaju dva plamenika, a roštilji srednjeg i višeg razreda imaju u pravilu 3 – 5 plamenika. Prednost više plamenika je u tome da je zagrijavanje roštilja ravnomjernije i učinkovitije.

Veličina rešetke za roštilj

Plinski roštilji su općenito veći i služe za pripremu hrane za više ljudi. Najmanji imaju rešetku veličine oko 1.500 cm², na njima možete udobno pripremiti hranu za četiri osobe, najveći modeli imaju rešetku veličine do 5.000 cm² i pogodni su za pripremu hrane za grupe do 15 osoba.

Kontrola i regulacija temperature

Plinski roštilji u pravilu se upravljaju okretnim gumbima, kojima možete regulirati snagu plamenika i temperaturu. Potonju možete provjeravati pomoću ugrađenog termometra, koji ima većina vrtnih plinskih roštilja.


Funkcije i dodaci plinskih roštilja, koji ne bi trebali nedostajati!

Piezo paljenje

Plamenike možete upaliti jednostavnim pritiskom na gumb, šibice nisu potrebne.

Priključak na plinsku bocu

Koristi se za spajanje plinske boce – ponekad nije dio paketa, kod jeftinijih modela roštilja potrebno ga je kupiti posebno.

Poklopac na šarkama

Koristi se za pokrivanje jela koja su tako sočnija.

Ugrađeni termometar

Zahvaljujući termometru imate potpuni pregled nad temperaturom, obično je ugrađen u poklopac.

Transportni kotači

Budući da su vrtni plinski roštilji prilično teški, opremljeni su kotačima koji olakšavaju njihovo pomicanje.

Posuda za hvatanje masnoće

Prikuplja masnoću koja kaplje i sokove.

Sustav za aromu

Nekima kod plinskih roštilja možda nedostaje klasična aroma koja je prisutna kod roštilja na drveni ugljen, stoga su pojedini modeli opremljeni sustavom aroma u koji možete uliti, na primjer, vino ili začinsko bilje i jelima dodati poseban miris.


Plinski roštilj s bočnim plamenikom i policom za odlaganje povećaju udobnost tijekom pečenja!

Velikim vrtnim roštiljima sigurno ne bi trebao nedostajati bočni plamenik koji možete koristiti tijekom procesa pečenje za pripremu ukusnih umaka za meso i drugih jela i velika polica za odlaganje koja se koristi za pripremu jela s roštilja i njihovo posluživanje.


Vrtni plinski roštilj i sigurnost

Ako su pravilno spojeni, vrtni plinski roštilji su jedan od najsigurnijih i rizik od požara je zbog moderne tehnologije minimalan. Unatoč tome morate slijediti nekoliko osnovnih načela, kao što je stabilno postavljanje roštilja dalje od zapaljivih predmeta, redovito čišćenje i slično. Također je potrebno osigurati dovoljno svježeg zraka, stoga nemojte peći u zatvorenom prostoru.



SAVJET: Ako želite u pečenju na roštilju uživati u kući ili u zimskom vrtu, istražite kategoriju električnih roštilja, koji su prikladni također za unutarnje prostorije.


Najčešća pitanja pri odabiru plinskog roštilja

Koji plinski roštilj odabrati?

Prilikom odabira plinskog roštilja ovisi prvenstveno o tome koje prostorne opcije imate i koji sustav pečenja će vam najbolje odgovarati. Klasični vrtni plinski roštilji su idealni za vrtove i velike terase, ali ako imate samo mali balkon, nemojte odustati i odaberite stolni prijenosni roštilj. Za putovanja su prikladni prijenosni plinski roštilji. Ovisno o sustavu pečenja, možete birati između plinskih roštilja s vulkanskim kamenjem, RBS roštilja ili popularnih roštilja s flav-r-wave isparivačima i infracrvenim roštiljima.

Kako se peče na plinskom roštilju?

Postoje dva osnovna načela pečenja na roštilju – izravno i neizravno pečenje. Tijekom izravnog pečenja namirnice stavljate izravno iznad plamenika. Ova metoda je pogodna za odreske, povrće i druge namirnice koje se ne pripremaju više od 30 minuta. Prilikom izravnog pečenja upaljen je samo jedan plamenik (ako roštilj ima 2 plamenika) i pecite iznad drugog ugašenog plamenika, pri tome imajte spušteni poklopac. Ova metoda je prikladna za pečenje pilića, patki, rebara i drugih jela (čija priprema traje duže od 30 minuta).

Kako očistiti plinski roštilj?

Nakon svakog pečenja na roštilju preporučuje se zagrijavanje prazne rešetke, čime se uklanja masnoća. Rešetku nakon toga očistite finom čeličnom četkom ili spužvom (pazite na opasnost nastanka ogrebotina kod pojedinih vrsta površinske obrade). Ne zaboravite isprazniti posudu za masnoću. Na kraju možete rešetku nauljiti.