Telefoni osjetljivi na dodir su uređaji koji se mogu vidjeti u gotovo svakoj ruci. Koriste ih i mlađe i starije generacije. Odabir takvog uređaja nije tako jednostavan kao što se na prvi pogled čini. Postoji nekoliko ključnih čimbenika koje treba uzeti u obzir.

Pokaži više

Izgled i struktura

Vjerojatno ćete nakon kupnje svoj odabrani pametni telefon zaštititi dodatnom maskom. Posebno treba obratiti pozornost na vidljivije dijelove, kao što su oblik zaslona, položaj stražnje i prednje kamere te tipke za glasnoću.

Većina modela telefona osjetljivih na dodir napravljena je od dva materijala. To su metal i plastika. Nekima je dodana ukrasna staklena površina, ali ona se često razbije. Budući da je zamjena prilično skupa, puno je bolje odabrati uređaj s metalno-plastičnim kućištem. Karakterizira ga znatno bolja otpornost na padove iz ruku ili sa stola.

Zaslon

Jedan od najdugotrajnijih trendova kod mobilnih telefona svakako je njihova veličina. Veliki pametni telefoni ponovno su u modi, no najveći modeli se ne preporučuju za kupnju jer nisu baš najbolji. Većina modela je u rasponu veličine dijagonale od oko 12 do 18 centimetara. To znači od oko 4,5 do 7 inča. Za prosječnu upotrebu najbolje je odabrati telefon veličine oko 15 centimetara ili 6 inča. Preveliki telefoni na dodir prilično su problematični kada ga želite spremiti u džep.

Kamera

Među najpoželjnijim dijelovima telefona osjetljivih na dodir su kamere. Kvaliteta fotografije koju ćete snimiti telefonom uglavnom ovisi o veličini objektiva, pametnim funkcijama uređaja i foto-video senzoru.

Pojedini modeli mobitela mogu se pohvaliti s čak četiri ili više zasebnih kamera u isto vrijeme. Posljednjih godina stabilizacija videa i slike uvelike se poboljšala u ovom području. Dostupne su dvije vrste smanjenja vibracija. To su EIS i OIS.

OIS označava optičku stabilizaciju slike, koja vam omogućuje odlične fotografije čak i dok se krećete ili hodate. EIS ili elektronička stabilizacija uglavnom je namijenjena poboljšanju videa za izvrsne kadrove u pokretu.

Baterija

Kapacitet baterije se mjeri u miliamper satima. U modernim telefonima to počinje s 3000 mAh. U osnovnom telefonu to je sasvim dovoljno za cjelodnevno korištenje. Općenito vrijedi: što je veći kapacitet baterije telefona, veća je i teža baterija.

Pojedini telefoni osjetljivi na dodir imaju ugrađene baterije kapaciteta više od 5000 mAh. To su malo teži modeli. Također se mogu koristiti nekoliko dana sa samo jednim punjenjem.

Česta pitanja kod odabira telefona na dodir

Što znači ako kupimo telefon osjetljiv na dodir srednje klase?

Za pametne telefone srednje klase tipično je da imaju izvrsne zaslone, sasvim solidne kamere i strojnu opremu sposobnu za naprednije operacije. Dostupni su i vodootporni modeli. Također podržavaju bežično punjenje.

Na koji način možete otključati telefon na dodir?

Postoje dva načina za otključavanje telefona osjetljivih na dodir. Prvi je čitač otiska prsta, druga opcija je skeniranje lica. Prvi način otključavanja često je odabrana značajka. Instalira se sa stražnje strane ispod kamere, a može biti i dio zaslona. Skeniranje lica daleko je najsofisticiranije na Apple uređajima.

Što znači NFC tehnologija pri korištenju pametnih telefona?

Telefoni osjetljivi na dodir mogu sadržavati niz iznimno korisnih tehnologija. Između ostalog i NFC tehnologiju. Radi se o funkciji koja omogućuje vrlo brzu i sigurnu razmjenu podataka – na maloj udaljenosti. Uglavnom se koristi prilikom mobilnog plaćanja.

Odredi parametre
  • Oznaka
    Odlična cijena
    ×
Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.