Teleskop je uređaj za promatranje nebeskih pojava. Sadrži leće i zrcala kako biste mogli prikupljati svjetlost i usredotočiti se na nju. To stvara dostupnu sliku za fotografiranje, proučavanje i promatranje.

Pokaži više

Značajke

Najvažniji podaci kod teleskopa su promjer i žarišna duljina. Iz toga dobivamo žarišni omjer - brzinu teleskopa.

Promjer označava veličinu otvora, koja se obično izražava u centimetrima. Žarišna duljina predstavlja duljinu optičke cijevi - je udaljenost žarišne točke od glavne ravnine leće ili zakrivljenog zrcala. Žarišni omjer (f) označava brzinu optike. Što je broj manji, teleskop je brži.

Vrste

Dostupno je nekoliko vrsta teleskopa:

  • refraktorski teleskop
  • reflektorski teleskop
  • katadioptrički teleskop.

Refraktorski ili refrakcijski teleskop ima zakrivljenu leću na jednom kraju. Tu svjetlost usmjerava niz dugu cijev na drugu leću - okular koji povećava sliku. Ova vrsta teleskopa koristi niz različitih mješavina leća za stvaranje slike objekta u daljini. Pomoću njega možete promatrati zvijezde i satelite.

Reflektorski teleskop koristi zrcala umjesto leća za prikupljanje svjetlosti. Svjetlo u reflektoru putuje niz teleskopsku cijev do velikog primarnog zrcala. Potonji reflektira svjetlost do manjeg sekundarnog zrcala. Taj odbija svjetlo natrag u okular.

Katadioptrički teleskop posebna je vrsta reflektirajućeg teleskopa. Svjetlo prvo prolazi kroz zakrivljenu leću na vrhu teleskopske cijevi prije nego što dođe do primarnog zrcala. Dizajniran je za stvaranje slike objekata na beskonačnoj udaljenosti.

Najčešći izbor

Najčešće korišteni teleskopi su zrcalni i refrakcijski teleskop. Zrcalni se koristi za objekte dubokog neba, kao što su maglice, galaksije. Refrakcijski teleskop prikladniji je za promatranje Mjeseca i planeta.

Sastavni dijelovi

U teleskopima se objektivi često temelje na zakrivljenim zrcalima umjesto na lećama. Radi se o optičkim instrumentima u kojima teleskop prikuplja svjetlost.

Glava stabilizira teleskop omogućujući mu da se okreće i pomiče. To osigurava i postolje. Dostupno je nekoliko vrsta postolja za teleskope, a najvažnije je da su dovoljno čvrsta.

Odgovarajući okular nudi idealno platno za promatranje svemira. Dostupno je nekoliko vrsta okulara - u brojnim povećanjima. Već na početku odaberite kvalitetan okular koji može trajati cijeli život.

Oprema za teleskop

Prije uporabe teleskopa prikupite svu potrebnu opremu. Dostupni su solarni i lunarni filtri. Za udobno sjedenje potrebna vam je stolica. Ne zaboravite ni crvenu svjetiljku i dodatne baterije.

Prikladno se obucite. Iako vani nije hladno, nećete se puno kretati iza okulara, tako da vam može brzo biti hladno.

Stabilizacija teleskopa

U području gdje želite promatrati nebeske pojave, morate postaviti stativ. To je dio opreme koja se koristi za stabilizaciju teleskopa. Snimiti morate sliku koja ne smije biti kosa. Morate se pobrinuti da su tri noge teleskopa dobro uravnotežene. U suprotnom, teleskop može pasti te se oštetiti. Pronađite mjesto s ravnom površinom za postavljanje teleskopa.

Koordinacija tražioca i teleskopa

Prije uporabe teleskopa morate koordinirati tražioca i teleskop. Tražioc je dio opreme koji se nalazi na bočnoj strani teleskopske cijevi - paralelno s njom. Poravnanje tražioca je jednostavno. Vaš je zadatak teleskopom pronaći metu, a zatim trebate tražioca poravnati s njom.

Promjena povećanja

Povećanje teleskopa je promjenjivo i ovisi o okularima. Veće povećanje nije uvijek najbolje. Zbog većeg povećanja, promatrač može vidjeti više detalja sve dok je uređaj u mogućnosti to učiniti. S teleskopom koji to ne može učiniti, ne možete vidjeti nikakve detalje.

Kada želite promatrati metu s većim ili manjim povećanjem, morate zamijeniti okular. Također možete dodati Barlow objektiv. Pažljivo otpustite vijak za pričvršćivanje okulara, izvadite ga i umetnite novi okular, koji ćete vjerojatno morati ponovno usmjeriti.

Odredi parametre
Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.