Monitori su prozor u srce računala. Stoga biste trebali biti još oprezniji pri kupnji novog zaslona. Koristite li stari ili potpuno neadekvatan monitor, performanse vašeg računala sigurno neće moći pokazati svoje pravo lice, štoviše, samo posebni primjerci ekrana prikladni su za određenu vrstu posla.

Pokaži više

Među najčešćim pitanjima u vezi s monitorima su: koliko inča ili koliko centimetara treba biti dijagonala monitora; hoće li puna visoka rezolucija biti dovoljna ili trebamo nešto više?

Koji je računalni monitor najbolji za vaše potrebe?

Namjena monitora

Iako računalni monitori izgledaju nevjerojatno slični jedan drugome, u stvarnosti mogu biti prilično različiti. Prije kupnje dobro se zapitajte za koje ćete zadatke koristiti monitor. Najčešće se monitori međusobno odvajaju prema korištenju u kućnom okruženju, u uredu su dostupni i profesionalni grafički monitori za naprednije korisnike.

Monitori za kućnu upotrebu prikladan su izbor za one koji traže monitor koji ne zauzima puno mjesta na stolu. Izvrstan izbor u ovom slučaju može biti potpuno osnovni model. Čak i najpovoljniji modeli mogu prikazati sliku odgovarajuće frekvencije - najmanje 60 Hz, odnosno 60 sličica u sekundi. Ovo je više nego dovoljno za učinkovito pregledavanje weba i gledanje videa.

Jednostavni monitori ne uključuju ugrađene dodatke kao što su zvučnici, USB čvorišta, podesiva postolja. Ipak, čak i najosnovniji od njih može se pohvaliti dovoljno punom visokom rezolucijom.

Monitori za ured naravno, ako su pravilno odabrani, mogu ponuditi veću produktivnost. Korištenjem dva monitora produktivnost se može povećati do 50%. U usporedbi s kućnim monitorima, ovaj tip monitora razlikuje se po ugrađenim dodacima i samom rasporedu. U uredu su, naravno, itekako dobrodošli dodatni USB priključci, koji su ugrađeni u bočnu stranu uredskog zaslona. Na ovaj način više ne morate nespretno tražiti USB stickove i kabele po kutijama.

Uredski monitori također se mogu pohvaliti jednostavnim podesivim postoljem. To omogućuje osobama različite visine korištenje zaslona računala. Tu su i modeli s posebno dizajniranim ergonomskim postoljem, dodatnim USB priključcima, audio izlazom za slušalice i ugrađenim dodatnim zvučnicima. Većina uredskih monitora može se jednostavno zakrenuti za 180 stupnjeva.

Kad su računalni monitori u prvom planu, naravno da mislimo i na one namijenjene svijetu videoigara. »Gaming« ili monitori za videoigre prepoznatljivi su po svom sportskom izgledu, osvijetljenim tipkama. Izbor nije tako težak kao što se na prvi pogled čini. Kod većine monitora možete jednostavno slijediti pravilo da je veće to bolje. A slednje ne velja za gaming ekrane. Potrebno je biti svjestan da se najbolji rezultati ne postižu izgledom slike, već iznimnim kontrastom i osvježenjem.

Neke vrste videoigara nalažu korištenje takvog monitora koji prikazuje što više sličica u sekundi. To se izražava u hercima (Hz). Više sličica u sekundi znači realističniju igru, iako na nešto nižem punom HD-u. Na primjer, monitori QHD razlučivosti s 1440 piksela nude vrhunski omjer kvalitete slike i brzine.

Profesionalni grafički monitori poznati su po tome što nude najbolji izgled slike. Doista, svi LCD modeli prikazuju sliku uz pomoć pokretnih mikroskopskih kristala unutar zaslona. Lomi svjetlost stvarajući boje. Profesionalcima je ispravan prikaz boja puno važniji od same brzine. To nudi IPS tehnologija zaslona, koja je često ugrađena u napredne monitore.

Kod profesionalnih računalnih monitora, osim boje, poboljšana je i rezolucija slike. Također nadmašuje napredne zaslone za igranje. Standard grafičkog monitora počinje od 4K rezolucije. Međutim, sve su popularniji oni koji nude 5K i 8K rezoluciju. Profesionalni 8K monitor stoga se može pohvaliti rezolucijom identičnom 16 osnovnih monitora pune visoke rezolucije.

Osnovne smjernice

Odabir računalnog ekrana stoga prvenstveno ovisi o namjeni, odnosno kakav ste korisnik. Monitori za različite vrste korisnika imaju različite konfiguracije. Općenito, pri odabiru treba obratiti pozornost na:

  • veličinu,
  • omjer stranica,
  • rezoluciju,
  • prikaz boja,
  • svjetlinu,
  • kontrast,
  • zakrivljeni ili ravni ekran,
  • brzina osvježavanja,
  • freeSync/G-Sync,
  • panel,
  • vrijeme odziva.

Veličina je daleko najočigledniji faktor pri odabiru zaslona računala. Izjave o veličini obično su mjera dijagonalne vidljive površine. Ovo se mjeri u inčima. Može se kretati od 15 do 35 inča i više. Preporučamo odabir ekrana s dijagonalom od najmanje 23 inča, jer je to idealno za trenutno najrasprostranjeniju rezoluciju, a to je 1920 × 1080. Stoga birajte najveći monitor koji vam i prostor i budžet dopuštaju. Uskoro ćete požaliti što ste kupili premali monitor.

Odredi parametre
Za navedene kriterije pretrage nema ni jednog pronađenog rezultata.