Brand
Cijena
Oznaka
Dostupnost
Visina
Boja
Energetski razred
Širina
Ukupna zapremnina
No frost sustav
Zapremnina hladnjaka
Prilikom odabira hladnjaka prvenstveno se usredotočite na potrošnju i tehničke karakteristike. Važni su i volumen i glasnoća. Savjetovati ćemo vas o tome koji su hladnjaci dostupni na tržištu i kako ih pronaći u ponudi.
Vrste hladnjaka
Važan čimbenik pri odabiru je vrsta hladnjaka. Svako kućanstvo ima malo drugačije zahtjeve koje treba uzeti u obzir. Na tržištu postoji nekoliko vrsta hladnjaka:
- Samostojeći hladnjaci – samostojeći hladnjaci sa zamrzivačem ispod ili iznad
- Ugradbeni hladnjaci – kombinacija hladnjaka i zamrzivača za ugradnju u kuhinjski ormarić
- Kombinirani hladnjaci – hladnjaci sa zamrzivačem ispod ili iznad
- Monoklimatski hladnjaci – hladnjaci bez zamrzivača
- Američki hladnjaci – prostrani dvokrilni hladnjak s puno mjesta za hlađenje i zamrzavanje za veće obitelji
- Mini hladnjaci – mini hladnjaci pogodni za kamp prikolice, vikendice ili kuće u prirodi
- Retro hladnjaci – stilski hladnjaci u retro dizajnu
Iskoristivi volumen hladnjaka
Iskoristiva zapremina hladnjaka i zamrzivača je ključna značajka koju treba uzeti u obzir pri odabiru. Za jednu osobu trebate približno 75 l u rashladnom odjeljku i 30 l u odjeljku za zamrzavanje. Također je bitan raspored polica i ladica, što utječe na raspored hladnjaka i stvarni volumen za korištenje. Proizvođači hladnjaka daju tri podatka:
- Ukupni volumen – ukupni volumen hladnjaka i zamrzivača, za veću obitelj trebat će vam oko 350 - 400 l
- Volumen hladnjaka – volumen rashladnog odjeljka, za obitelj će vam trebati oko 250 l
- Volumen zamrzivača – volumena zamrzivača, za četveročlanu obitelj će vam trebati oko 100 l
Volumen hladnjaka odaberite tako da uobičajena iskorištenost prostora u hladnjaku bude oko 70 – 75 %. Ako hladnjak previše napunite, hrana neće biti dovoljno hladna. Ako je hladnjak premalo napunjen, hrana će biti previše hladna.
Potrošnja energije prilikom hlađenja
Hladnjaci su opremljeni energetskom naljepnicom, na kojoj je navedena i godišnja potrošnja. Energetska učinkovitost je ključna značajka, budući da je hladnjak uključen 24 sata dnevno / 7 dana u tjednu i troši najviše energije od svih uređaja.
Glasnoća hladnjaka
Iako se ne očekuje da će hladnjak biti jako glasan, morate imati na umu da radi neprekidno. Ako ga namjeravate staviti u kuhinju, razmislite i o volumenu i provjerite ove podatke na energetskoj naljepnici. Izrađava se u dB (decibelima).
- do 35 dB – obično vrlo tihi hladnjaci (na razini šaputanja), prikladni za otvorenu kuhinju
- oko 40 dB – uobičajeni hladnjaci, iako ćete biti svjesni njihovog rada, neće vam smetati
- iznad 40 dB – bučniji hladnjaci, posebno pogodni za kuhinje koje su odvojene od ostalih prostorija
- oko 50 dB – vrlo bučni hladnjaci (glasan razgovor više ljudi)
Na glasnoću hladnjaka utječe i njegov smještaj. Tepih ili tapecirani namještaj malo ublažavaju buku. Imajte na umu i pravilno postavljanje nogu hladnjaka, što također utječe na glasnoću.
Hladnjaci s tehnologijom No Frost i Low Frost
Neki hladnjaci su opremljeni posebnom tehnologijom koja sprječava nakupljanje mraza i leda. Na taj način nećete morati odmrzavati hladnjak tako često ili jednostavno nikada. Najčešće ćete naići na pojmove No Frost ili Low Frost. Što oni znače?
- Low Frost – hladnjak treba povremeno odmrzavati, ali ne tako često kao kod uobičajenih hladnjaka
- No Frost – odjeljak za hlađenje ili zamrzavanje ne treba odmrzavati
- Total No Frost – hladnjak i zamrzivač ne treba odmrzavati
Ostale važne tehnologije i funkcije hladnjaka
- Super hlađenje/ zamrzavanje – hladnjak može postići veliki kapacitet za brzo hlađenje ili kratkotrajno zamrzavanje hrane
- Antibakterijski filter / premaz – sprječava nastanak bakterija i mirisa, hranu čuva dugo svježom
- Mogućnost promjene strane otvaranja – omogućuje vam otvaranje vrata hladnjaka s obje strane jednostavnim zaključavanjem šarki vrata
- Funkcija pripreme leda / ledomat – uobičajeno kod američkih hladnjaka
- Spremnik za vodu – osobito kod američkih hladnjaka
- Nulta zona – ladica s najnižom temperaturom u hladnjaku za spremanje voća ili povrća
- Ionizator – ograničava sposobnost razmnožavanja bakterija, hrana duže ostaje svježa
- Dvostruko hlađenje (Twin Cooling) – hlađenje preko dva neovisna kruga, odvojena za hladnjak i zamrzivač
- MultiAirFlow – za ravnomjerno kretanje zraka u hladnjaku
- Fresh Zone – zona s temperaturom između 0 i 3 C za dugotrajnu svježinu hrane
Često postavljana pitanja
Što treba tražiti pri kupnji hladnjaka?
Značajke koje treba uzeti u obzir pri kupnji hladnjaka:
- dozatori vode i leda, vanjski dozatori za led i vodu ugrađeni u vrata hladnjaka za smanjenje kapaciteta zamrzivača i povećanje prostora za pohranu,
- podesive police,
- police od kaljenog stakla,
- ugrađena inverterska tehnologija,
- kontrola temperature.
Kao odabrati svoj stil i konfiguraciju hladnjaka?
Organizirajte i pohranite svoje omiljene svježe i smrznute namirnice onako kako vam se sviđa s pravim stilom i konfiguracijom hladnjaka za vašu obitelj. Saznajte više o hladnjacima s francuskim vratima u stilu ostave, elegantnim hladnjacima koji se nalaze jedan uz drugoga, klasičnim hladnjacima s gornjim ili donjim zamrzivačem ili specijaliziranim modelima hladnjaka ispod pulta kako biste pronašli ono što vam odgovara.
Što je bitno znati prije nego što kupite novi hladnjak?
Hladnjak bi trebao dobro iskoristiti kuhinjski prostor. Prije kupovine upotrijebite metar kako biste dobili točne dimenzije za svoj novi hladnjak. Provjerite imate li pri ruci sljedeće informacije:
- mjere širine, visine i dubine prostora u koji će biti postavljen vaš novi hladnjak,
- količina prostora potrebna za lako otvaranje vrata i ladica hladnjaka,
- udaljenost od hladnjaka do obližnjih kuhinjskih otoka.
- Sortiraj prema
- Preporučujemo
- Najniže cijene
- Najviša cijena
- Popularnost
- Najprodavanije
Hladnjak Bosch KGN36NWEA ima ukupnu korisnu zapreminu od 305 l – obujam rashladnog dijela je 216 litara, a zapremina zamrzivača 89 litara. Razvrstan je u energetski razred E.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Samostojeći hladnjak sa zamrzivačem ispod Bosch KGN397LEQ, raspolaže ukupnim volumenom od 368 l, LED rasvjetom, NoFrost sistemom, pet polica u rashladnom dijelu i tri ladice u zamrzivaču.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Samostojeći hladnjak Bosch KGN49XWEA odlikuje se ukupnim korisnim volumenom od 438 l – volumen rashladnog dijela je 330 litara, a volumen zamrzivača 108 litara. Razvrstana je u energetski razred E.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Samostojeći hladnjak Bosch KGN86AIDR odlikuje se ukupnim korisnim volumenom od 631 l – volumen rashladnog dijela je 479 litara, a volumen zamrzivača 152 litara. Svrstana je u energetski razred D.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KGV36VLEA Serie 4 samostojeći kombinirani hladnjak može se pohvaliti volumen rashladnog dijela od 214 l i zamrzivača volumena 94 l. Smješten je u energetski razred E i troši 233 kWh energije godišnje.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KGV39VLEA samostojeći hladnjak sa zamrzivačem ispod.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KIF51AFE0 ugradbeni hladnjak ima elektronsko izjednačavanje temperature s digitalnim prikazom, super hlađenjem, automatskim odmrzavanjem rashladnog dijela, konstantnom temperaturom koju osigurava pametna senzorska tehnika (tehnologija FreshSense) i LED osvjetljenje, koje ravnomjerno i bez blještanja osvjetljava hladnjak.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Ugradbeni hladnjak Bosch KIF86PFE0 ima ukupnu korisnu zapreminu 223 litre – obujam rashladnog dijela iznosi 156 litara, a zapremina zamrzivača 67 litara. Razvrstan je u energetski razred A++.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KIL32VFE0 ugradbeni hladnjak sa zamrzivačem ukupne zapremine 147 l, LED rasvjetom i Super Cooling sustavom.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KIR41NSE0 ugradbeni hladnjak zapremine 204 l, LED rasvjeta, Super Cooling sistem i Multi Box XXL ladica.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KMC85LEEA kombinirani hladnjak s francuskim vratima može se pohvaliti volumenom rashladnog dijela od 234 l i volumenom zamrzivača od 223 l. Smješten je u energetski razred E i troši 322 kWh energije godišnje.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Bosch KUL22VFD0 ugradbeni hladnjak zapremine 110 l, LED rasvjeta, mehanička regulacija temperature i svijetla unutrašnjost.
Predviđeni datum otpreme: 4.11.
Hladnjaci
Još uvijek niste sigurni što uzeti u obzir pri odabiru hladnjaka? Koju marku odabrati i koje su tehnologije dostupne u modernim hladnjacima? Pomoći ćemo vam da se orijentirate na današnjem tržištu.
Hladnjaci Gorenje
Hladnjaci Gorenje kombiniraju atraktivan dizajn i razumnu cijenu. Ovi hladnjaci su opremljeni mnogim tehnologijama, kao na primjer SuperCool za brzo hlađenje ili FastFreeze za brzo zamrzavanje. Hladnjaci Gorenje su popularni i zbog svojih različitih oblika retro dizajna.
Hladnjaci Bosch
Hladnjaci Bosch su jedni od onih koji traju. Sada nude moderne tehnologije FreshSense za postizanje stalne temperature u odjeljku za hlađenje i zamrzavanje. Senzori hladnjaka stalno prate temperaturu okoline i tako postižu optimalne postavke temperature unutar hladnjaka i zamrzivača. U ladici VitaFresh hladnjaka Bosch će vaše voće i povrće dulje otati svježe.
Hladnjaci Electrolux
Hladnjaci Electrolux su dugoročno vrlo popularni. Imaju tehnologiju SpacePlus®, koja će vam dati više prostora u hladnjaku, ili tehnologiju protiv nakupljanja leda TwinTech® za dugotrajnu svježinu hrane.
Hladnjaci Samsung
Hladnjaci Samsung su dugoročno među vodećim uređajima na tržištu. Samsung obično svake godine uvodi nove tehnologije, kao na primjer Triple Cooling™ ili Twin Cooling Plus™, koja brine za optimalnu temperaturu u hladnjaku.
Hladnjaci Whirlpool
Uređajima Whirlpool tradicionalno pripisujemo šesto čulo. Kod hladnjaka Whirlpool ćete otkriti tehnologiju Fresh/Freeze Lock, koja omogućuje stalnu kontrolu temperature u hladnjaku za maksimalnu svježinu hrane. Kod nekih hladnjaka ćete naići i na šesto čulo FreshControl, koje omogućuje samostalnu regulaciju unutarnje temperature i vlage. Ova funkcija održava hranu u hladnjaku svježomdo četiri puta dulje.
Hladnjaci Beko
Hladnjaci Beko koriste novu tehnologiju NeoFrost™, što znači dva neovisna kruga i dva ventilatora, tako da se hrana ne presuši. U kombinaciji s tehnologijom Active Fresh Blue Light™, koja koristi plavu svjetlost, vaše voće i povrće dulje će ostati svježe i zadržati svoju nutritivnu vrijednost.
Jeftiniji ili skuplji hladnjak
To je sada pitanje. Skuplji hladnjaci općenito nude bolja prostorna rješenja i mnoge tehnologije za dugotrajniju svježinu hrane. Također obično imaju bolji energetski razred A+++, što će vam uštedjeti dosta energije, pa će se veća originalna investicija isplatiti za nekoliko godina uštedom na računima za struju.
Potrošnja jeftinijih hladnjaka (energetski razredi A, A+ i A++) nešto je veća, dok je početna investicija manja. Tražite li hladnjak koji će se koristiti samo povremeno, primjerice u kući za odmor, svakako preporučamo odabir jeftinijeg modela, jer u slučaju povremenog korištenja ušteda sigurno ne može pokriti veće izvorno ulaganje. U online trgovini Mall.hr ćete pronaći široku ponudu cjenovno povoljnih hladnjaka na sniženju.
Prednosti američkih hladnjaka, zašto kupiti američki hladnjak?
Američki hladnjaci imaju dvokrilni otvor. Jedna polovica je za prostrani hladnjak, a druga za veliki zamrzivač. Na tržištu postoje i četverokrilni hladnjaci. Američki hladnjak je prikladan za velike obitelji, može pohraniti hranu za do 6 osoba. Nažalost, morat ćete se pomiriti s nešto većom potrošnjom energije i glasnoćom (obično iznad 40 dB). Američki hladnjaci imaju spremnik za vodu i ledomat na prednjoj strani vrata. Bolji modeli imaju čak i kućni minibar
U kategorijama možete pronaći ponudu najjeftinijih proizvoda razvrstanih po cijeni ugodni hladnjaci.